Na wczasy, na urlop, ale gdzie ?

0

Wakacje, to nie tylko czas wolny dla uczących się dzieci i młodzieży przypadający w miesiące letnie. Lecz to również w zdecydowanej większości czas urlopów dla ludzi dorosłych, pracujących. Wielu z nas już na kilka miesięcy wcześniej planuje swój urlop. I wybiera miejsce, które najbardziej pasuje do gustu i zawartości portfela.
Z każdym rokiem coraz więcej Polaków decyduje się na wczasy zagraniczne. Pragnie poznawać świat i wypoczywać w zagranicznych kurortach. Najczęściej wybieranym miejscem jest Hiszpania, Wyspy Kanaryjskie, Ibiza, Majorka, Grecja, Kreta, Egipt, Turcja, Tunezja, Włochy, Chorwacja, Bułgaria.
Inni Polacy decydują się na spędzenie letnich wakacji w kraju. I wybierają na miejsce urlopowe Pojezierze Mazurskie, wczasy nad Morzem Bałtyckim lub pobyt w górach. Tu największym powodzeniem cieszą się Tatry i Zakopane.
Wielu też spędza urlop na tak zwanych wczasach pod gruszą. Wczasy pod gruszą mają charakter indywidualny. Można je spędzić w dowolny dla siebie sposób i w dowolnym miejscu. Na przykład na działce, w gospodarstwie agroturystycznym, u rodziny na wsi, itd. Wczasy pod gruszą, to wczasy finansowane przez pracownika. Lecz po sezonie zwracane są mu pieniądze z funduszu socjalnego. Zakładowy fundusz socjalny refunduje pracownikowi takie wczasy w całości lub w części. Wartość świadczeń socjalnych ustala się na podstawie cen rynkowych. Jak i na podstawie sytuacji materialnej pracownika. Czasem dofinansowanie ma charakter uznaniowy. Bywa i tak, że dofinansowanie otrzymują wszyscy pracownicy w jednakowej kwocie. Stosowana jest też czasem rotacja z podziałem na części załogi. Gdzie jednego roku dofinansowanie z funduszu socjalnego w zakładzie pracy otrzymuje połowa kadry pracowniczej. A za rok druga połowa pracowników.