Słowackie uzdrowiska: Turczańskie Cieplice i okolice

0

Turczańskie Cieplice to uzdrowisko wyjątkowe. Może się pochwalić nie tylko wyjątkowo piękną okolicą, ale i długą tradycją uzdrowiskową. Współczesny kurort to nie tylko miejsce, w którym od ponad 700 lat korzysta się z leczniczych wód. To również ważny ośrodek turystyczny, którego atrakcje są już doskonale znane w całej Europie. Co warto wiedzieć na temat najsłynniejszego słowackiego uzdrowiska? Jakimi ciekawostkami przyciąga ono wycieczki z całego świata?

Z kart historii

W źródłach historycznych pierwsze informacje na temat niezwykłych źródeł występujących w tym mieście pojawiają się już w XIII wieku. Wiadomo, że z myślą o kuracjuszach już w XVI wieku wznoszono na terenie uzdrowiska budynki, które miały pozwalać na przeprowadzanie zabiegów. Prawdziwy przełom nastąpił jednak w II połowie XIX wieku, kiedy to podróże „do wód” stały się nie tylko modą, ale i częścią życia. To właśnie w tym czasie zaczęły powstawać nowe kurorty, a stare (takie jak Turczańskie Cieplice) zaczęły zmieniać swój charakter.

Horyniec-Zdrój: niezwykły kurort i jego skarby

Co trzeba zobaczyć w tym uzdrowisku?

Na terenie kurortu nie brak ciekawych obiektów i zabytków. Piękna zabytkowa zabudowa miasta przypomina o długiej historii tego uzdrowiska. Domów oraz kamienic o historycznym charakterze jest tu wiele i można się z nimi zetknąć niemal na każdym kroku. To, co najciekawsze, znajduje się jednak w najbliższej okolicy tego kurortu.

Okolica pełna atrakcji: gdzie warto się wybrać?

Turczańskie Cieplice, w których wyjątkowo łatwo można znaleźć noclegi, są doskonałym punktem wypadowym dla wycieczek po okolicy. Tu, w południowej części Kotliny Turczańskiej, atrakcji turystycznych jest sporo. Miejscowością, która bez wątpienia zasługuje tu na uwagę, jest Turczański Michał. Jego najcenniejszym zabytkiem jest pochodzący z połowy XIII wieku kościół św. Michała – wspaniały przykład wczesnego gotyku, który zachwyca nie tylko swą bryłą, ale i wnętrzem.